New items
Pokuta
Dwie Korony : święty jakiego nie znał świat
Nasza pani z Ravensbrück : historia Johanny Langefeld
B jak Batory
Jej wysokość torebka
 
The library cooperates with portal of library e-services »w.bibliotece.pl« - we invite you to visit library profile, to benefit with additional possibilities.
News
Leopold Tyrmand: Jego śmierć była taka jak jego życie | opowieść online
Co?Wydarzenie literackie
Kiedy?19.05.2020 18:00

Tyrmand_plakat-1_www-800x445.jpg

Leopold Tyrmand: Jego śmierć była taka jak jego życie
19 maja 2020 | g. 18:00 | transmisja na Facebooku MBP w Opolu
Opowiada: Marcel Woźniak

Zapraszamy na pierwszą z trzech opowieści poświęconych Leopoldowi Tyrmandowi – legendzie polskiej literatury i polskiego jazzu. Jego biografia starczyłaby na kilka scenariuszy hollywoodzkich filmów. Opowieść o Tyrmandzie jest zarazem gawędą o przedwojennej Warszawie, Wilnie, Holokauście, stalinizmie, PRL i polskiej emigracji w USA. O autorze kultowego Złego i Dziennika 1954 opowie jego biograf, Marcel Woźniak.

Leopold Tyrmand – rocznik 1920, warszawiak. Polski literat i dziennikarz żydowskiego pochodzenia. Pisał dla „Przekroju”, „Tygodnika Powszechnego” i „The New Yorker”. Autor m.in. kultowego Złego, a także Filipa; Dziennika 1954; Życia towarzyskiego i uczuciowego; Zapisków dyletanta; Cywilizacji komunizmu. Podczas wojny aresztowany przez wileńskie NKWD za działalność niepodległościową. Ukrywający się pod francuskim obywatelstwem w Niemczech, uwięziony w obozie koncentracyjnym w Grini pod Oslo. Po wojnie – legenda Warszawy, nazywany „barwnym ptakiem PRL” i „królem bikiniarzy”, a w rzeczywistości – antykomunista inwigilowany przez komunistyczne służby. Organizował pierwsze koncerty jazzowe w Polsce, w tym słynne Jazz Jamboree. Prześladowany przez służby wyjechał do Ameryki i stał się cenionym za Atlantykiem cenionym publicystą. Do 1989 ocenzurowany w Polsce. Jego powieść Zły była największym powojennym bestsellerem w Polsce. Dziennik 1954 do dziś stanowi jeden z najlepszych opisów stalinizmu w Polsce. Rok 2020 jest uchwałą Sejmu RP „Rokiem Leopolda Tyrmanda w Polsce”.

Marcel Woźniak – rocznik 1984. Pisarz, dziennikarz. Debiutował książką Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie. Autor powieści Powtórka, Mgnienie, Otchłań, Tysiąc obsesji. Doktorant UMK w Toruniu, współpracuje z Instytutem Literatury w Krakowie. Jesienią 2020 ukaże się jego reporterską książka z podróży śladami Tyrmanda.

Kolejne filie otwarte

Od wtorku, 12.05.2020, kolejne filie czekają na czytelników. Zapraszają : Filia n3, nr 5, nr 6, nr 10 i nr 18.
Przypominamy o możliwości składania rezerwacji na wybrane pozycje. opcja dostępna jest po zalogowaniu.
Do zobaczenia.